Skryté vytápění v dřevostavbě
Typ objektu: novostavba rodinného domu
Systém vytápění: interiérový kotel VERNER 13/10 se zadním přikládáním, VERNER SPIRO, akumulační nádrž včetně ohřevu TUV, elektrokotel
Hlavní prostorná členitá místnost v přízemí je koncipovaná jako kuchyň s obývacím pokojem, odkud vede dále schodiště do patra. Zde je umístěn kotel a dva spirosloupy. V místnosti jsou zabudovaná velká francouzská okna. Pro klasické radiátory by se jen těžko hledalo umístění, kde by "nepřekážely". Pro použití spirosloupů se pouze na dvou místech mezi okny o pár centimetrů do místnosti rozšířila zeď o příčku ze sádrokartonu po celé výšce. Na první pohled jsou tyto výklenky - sloupy, nepostřehnutelné, pouze když se rozsvítí barevné ledkové pásky, které jsou schované právě ve sloupech, u stropu v otvoru, kudy proudí teplý vzduch do místnosti. Působí to velmi příjemně a jako nepřímé osvětlení zútulní celý prostor. Každý tento sloup má svou termohlavici a lze si zvolit teplotu, jakou požadujete. Zakrytí spirotrubek pomocí sadrokartonu je použité ve všech dalších místnostech domu. Majitel jednoznačně ocenil to, že spira jsou schovaná a že si už jeho děti nemohou o ostré hrany radiátorových těles způsobit úrazy. S tímto má bohužel špatné zkušenosti.
Pokojovým kytkám se v místnosti daří a tak je mají použité jako dekoraci a jejich zálivka pak přispívá ke zvýšení vlhkosti v místnosti během topné sezóny. Prašnost je minimální a to i díky tomu, že do ohniště se přikládá z prostoru za obývací místností, který je přístupný z chodby u hlavních dveří. Jelikož je tento přikládací prostor promyšleně navržený, po zavření dveří není rozpoznat od vestavěné skříně. Hlavní doporučení pána domu je, aby si každý před instalací tohoto topného systému, tedy interiérového kotle se zadním přikládáním a spirosystému, dopředu přesně rozmyslel a navrhl jeho umístění, aby se vždy pohodlně dalo dostat k ovládacím prvkům spirotrubek, v případě jejich demontáže, a k pohodlnému a praktickému přikládání a čištění kotle. Zároveň také, aby vše dobře zapadalo do požadovaného stylu interiéru domu majitele.
Snad jen pro představu a inspiraci pro použití dalších možných variant zakrytí spirosystému, mohu nabídnout krom sádrokartonu i přikrytí dřevem v jakékoli formě. Sloup může sloužit jako věšáková stěna, může být součástí designové skříně, která může mít i jiné praktické využití, dále se dá "spirosloup" obložit kamenem, či jakýmkoli jiným obkladovým materiálem podle vašich představ. Sádrokartonový základ se dá potáhnout dekorační pytlovinou či stylovým kobercem, v neposlední řadě i výrazným pruhem designové tapety či obkladovou plovoucí podlahou. Dá se využít rovněž k vystavení oblíbené sbírky obrázků či fotografií, které chcete v prostoru zviditelnit. Tento "spirosloup" si můžete úspěšně snažit zamaskovat, aby se stal v interiéru neviditelným, nebo naopak ho vhodnou formou povrchové úpravy zviditelnit. Jistě sami budete s námi souhlasit, že se spirosystém hodí do každého interiéru od obytných místností, přes kanceláře, tělocvičny, sklepy, garáže, haly až po kostely. V každém případě budou působit, především v našich domovech, vždy estetičtěji nežli radiátorová, neforemná, neestetická, železná či litinová tělesa.